آخرین خبرهای هوانوردی:
سفارش کالا
    56 54 547 0912 
   
سفارش کالا

مشاوره رایگان درسی ....

ثبت سفارش
کانال رسمی...

آمار بازدیدکنندگان
ضمانت محصولات هوانوردی
یک خرید عالی و فوق العاده به همراه یک ضمانت معتبر را با ما تجربه کنید. تمامی محصولات فروشگاه هوانوردی آسمان دارای ضمانت می باشند. فروشگاه هوانوردی آسمان در ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۸۴ به عنوان اولین و بزرگترین فروشگاه هوانوردی فعالیت خود را آغاز نمود.
آموزش خلبانی
1393/06/15 00:00

آشنایی با هوا / قوانین نیوتن

ساختار جو:

جو کره زمین هوایی است که
دور زمین را احاطه کرده و برروی سطح آن ساکن قرار گرفته است. جو نیز مانند سایر بخش های مختلف زمین برروی آن قرار گرفته است. جرم و شکل جو کره زمین نامعین بوده و دارای ترکیب 78 درصدی نیتروژن ، 21 درصدی اکسیژن و 1 درصدی دیگر گازها می باشد. گاز اکسیژن به دلیل سنگینی تمایل دارد با توجه به وجود نیروی جاذبه به سمت پایین زمین حرکت کند و در جریان باشد ، با توجه به این موضوع با افزایش ارتفاع از سطح دریای آزاد میزان اکسیژن کم میشود.
بیشترین میزان اکسیژن در ارتفاع کمتر از 35000 پایی قرار دارد.
جو یک جسم محسوب می
شود و همانند سایر اجسام گازی شکل به شیوه مشابهی به قوانین علمی اجسام واکنش نشان می دهد. این مجموعه هوا که همان حجم هوا می باشد دارای وزن بوده و در سطح دریای آزاد به طور میانگین فشاری معادل 14/7 پوند بر هر اینچ مربع از سطح دریای آزاد یا 29/92 اینچ جیوه می باشد. از آنجاییکه ضخامتش محدود است ، هرچه ارتفاع بیشتر می شود به همان نسبت هوای کمتری در قسمت بالا موجود است.فشار هوا:

فشار هوا یا فشار جو یکی از مهم ترین فاکتورهای تغییرات آب و هوایی می باشد و در مواقع مختلف قسمت هایی از هواپیما را به اعمال واکنش های مختلف وا می دارد. قسمت هایی که در هواپیما تغییر می کنند شامل: سرعت سنج ، فشار سنج ، ارتفاع سنج می باشند.
هوا به دلیل وجود وزنی که دارد و همچنین به دلیل وجود نیروی جاذبه بین مولکولی دارای نیرو بوده و این نیرو با توجه به شاخصه های مطرح شده و با توجه به میزان تغییرات موجود کم و زیاد می شود.
بر طبق قوانین نیوتن به میزان نیرویی که هوا وارد می کند عکس العمل نیز پدید می آید.وجود چگالی هوا تاثیرات قابل توجهی را برروی هواپیما اعمال می کند.
با توجه به رقیق شدن هوا مواردی چون:
قدرت ، اوج گیری و پیشرانش کاهش می یابند.
قدرت: به دلیل آنکه موتورهای هواپیما تولید کننده قدرت و نیرو در هواپیما هستند و برای ایجاد نیروی جلو برنده نیازمند وجود مولکول های هوا هستند و با توجه به رقیق شدن و افزایش چگالی میزان مولکول ها کاهش می یابد موتور هواپیما نیازمند مکش بالا بوده و به دلیل جذب کمتر مولکول های هوا در قدرت هواپیما تاثیر گذار می باشد.
اوج گیری: رقیق شدن هوا و افزایش چگالی سبب می شود چرخش مولکول های هوا با فاصله زیادتری به دور بال ها گردش کرده و نسبت وجود مولکول ها کاهش می یابد و اوج گیری را تحت تاثیر قرار می دهد.
پیشرانش: ملخ هواپیما دچار کاهش کارایی شده و این موضوع کار خلبان را دشوار می کند ، این بند (پیشرانش) با بند شماره یک (قدرت) در یک مرحله قرار دارند.

تاثیرات فشار بر چگالی:

با توجه به گاز بودن هوا ، هوا نیز مانند همه گازها امکان حالت انبساط و انقباض را دارد. حالت انبساط و انقباض سبب میشود گاز فضای بیشتر یا کمتری را اشغال کند ، فشار و چگالی رابطه ایی مستقیم دارند و به هر میزان فشار افزایش یابد چگالی نیز افزایش پیدا می کند البته در دمای ثابت.

تاثیر دما بر چگالی:

دو فاکتور دما و چگالی عکس یکدیگر می باشند ، با افزایش دما چگالی کاهش پیدا می کند البتع در فشار ثابت ، در داخل جو کره زمین هر چه ما میزان ارتفاع را بالاتر ببریم میزان دما و فشار کاهش می یابند.

تاثیر رطوبت بر چگالی:

هوا همیشه خشک نبوده و در بیشترین مواقع دارای رطوبت می باشد و تمامی قوانین فوق مربوط به هوای کاملا خشک می باشد ، وجود رطوبت در هوا یا وجود بخار آب در هوا نقش بسیار مهمی در عملکرد هواپیما بوجود می آورد.
رطوبت نسبت به هوا سبکتر بوده و اگر چگالی هوا زیاد باشد میزان رطوبت کم می باشد.

قوانین نیوتن:

در قرن هفدهم ریاضی دان و فیلسوف مطرح جهان به نام اسحاق نیوتن سه قانون مربوط به حرکت را مطرح نمود.

قانون شماره یک نیوتن:

یک جسم سکن تمایل دارد تا در حالت ساکن بودن خود قرار داشته باشد و جسمی که در حال حرکت است تمایل دارد در همان سرعت و در همان مسیر خود به حرکت ادامه دهد.

قانون شماره دو نیوتن:

این قانون عبارتست از وقتی نیروی ثابت بر یک جسم وارد میشود شتاب ناشی از آن نیرو با عکس جرم متناسب بوده و در ارتباط مستقیم با نیروی اعمال شده به جسم است.

قانون شماره سه نیوتن:

این قانون عبارتست از وقتی جسمی نیرویی را به جسم دیگر وارد می کند ، جسم دوم همان نیرو را در جهت عکس وارد می کند.

کپی برداری مطلب با درج منبع(فروشگاه هوانوردی آسمان) بلامانع است.

نظرات

نظر شما جهت ثبت نظر خود در وب سایت عضو شوید